Farukon kan

Home Aikido Akce Galerie Kontakty

AIKIDO

Morihei Ueshiba


Zakladatel bojového umění Aikido.

Narozen 14.12 1883 ve městě Tanabe v prefektuře Wakajama

 Morihei Ueshiba pocházel ze staré samurajské rodiny, díky tomu získal výchovu podle pravidel bušidó. Jako malý byl často nemocný a proto ho jeho otec podporoval ve zlepšování tělesné kondici. Po vystudování prvního ročníku střední školy se vydal do Tokia. Zde založil a provozoval papírnictví. Po roce podnikání Morihei Ueshiba musel Tokio opustit, protože se nakazil beri-beri. Vrátil se do rodného města Tanabe, kde se následně uzdravil.

V roce 1903 vstoupil do armády. Ve vojenské službě chodil do školy Yagyu Shingan-ryu v Ósace.

V roce 1912 na popud japonskou vládou, které finančně podporovala kolonizaci ostrova Hokkaido, se přestěhoval na sever ostrova. Zde založili vesnici Shirataki, kde fungoval jako starosta a během jednoho období také jako radní celé oblasti. Na tomto ostrově se setkal roku 1915 s mistrem Daito rju aikid-džúdžucu Sokaku Takedou, pod jejímž vedením trénoval. Morihei Ueshiba se stal jedním z nejlepších žáků. Techniky, které používal Takeda použil Ueshiba jako základní kameny pro Aikido. Po obdržení dopisu od nemocného otce roku 1919, opustil Morihei Ueshiba ostrov Hokkaido a odjel zpátky do rodného města Tanabe. Když dorazil domů jeho otec už byl po smrti, což Ueshibou velico otřáslo. Po několika měsících se přestěhoval do Ayabe, kde hledal mír duše v asketickém životě uvnitř Omoto.

 Roku 1922 začíná ueshiba vyučovat bojové umění v Japonsku. V roce 1925 začíná jeho tvorba Aikido. Přidával do škály technik Daito rju i techniky ostatních škol bojových umění a celkovou modifikací vytvořil své moderní Aikido.

V roce 1942 ve svých 59 letech pojmenoval své bojové umění Aikido.

 Roku 1942 byl Morihei Ueshiba oceněn za úsilí při zrodu a zavedení Aikido a byla mu udělena medaile japonské vlády.

Morihei Ueshiba zemřel 26.4.1969


Legendy kolující o Morihei Ueshibovi:

Prý dokázal srazit na zem oponenta pouhým výkřikem, nebo jej dokázal složit na zem bez jediného doteku.